Popularna tehnika koju su osmislili još 80 -tih godina japanski stručnjaci. Uočili su da boravak i bivanje u prirodi itekako pomaže u nošenju sa stresom koji za sobom nosi današnji način življenja. Japanski i južnokorejski istraživači otkrili su da boravak u šumi ima moćno fizičko, mentalno i spiritualno terapeutsko djelovanje na čovjeka, što su potvrdile i brojne znanstvene studije. Shrinin - yoku, naziv koji u doslovnom prijevodu znači primiti u sebe šumsko ozračje.
Zašto baš ova tehnika?
1. JAČA IMUNOLOŠKI SUSTAV I ŠTITI OD BOLESTI
Nije tajna da boravkom u šumi prodišemo . Što se to krije u šumskom zraku? Mnoga stabla sadrže u sebi određena biljna eterična ulja - fitoncide. Organske tvari koje potiču rad " stanica ubojica" u vašem organizmu, te vas tako štite od raznih bolesti. Qing Li, profesor na Nippon Medical School u Tokiju, mjerio je aktivnosti ljudskih stanica ubojica ( takozvanih NK stanica) prije i poslije boravka u šumi. NK stanice su prirodne stanice našeg imunološkog sustava koje pružaju brzi odgovor virusnim infekcijama. Pokazalo se da je tijekom tjedan dana boravka u šumi aktivnost ovih stanica snažno porasla, čime se dokazuje efektivno djelovanje boravka u prirodi.
2. SMANJUJE RAZINU HORMONA STRESA
Profesor Yoshifumi Miyazaki proveo je istraživanja koja su pokazala da polagano hodanje kroz šumu smanjuje razine kortizola, hormona stresa za 12,4% u odnosu na šetnju kroz urbano područje. Također , u jednom od istraživanja pokazano je da oni koji su jedan dan proveli 30 minuta u šumi imali usporeniji puls i niži krvni tlak u odnosu na one koji su taj dan proveli u gradu.
3. PODIŽE RASPOLOŽENJE
Osobe koje često borave u prirodi, u okruženju stabala, puno se bolje mentalno osjećaju, bolje su raspoložene i prijateljski otvorene prema drugima.
4. SNIŽAVA KRVNI TLAK I ČUVA SRCE
Boravak u prirodi , opet, dokazano, snižava krvi tlak i tako čuva zdravlje srca. U jednom istraživanju, gdje je sudjelovalo više od 700 sudionika, pokazalo je da se krvni tlak u šumskom ambijentu snižava.
5. UBRZAVA OPORAVAK OD BOLESTI ILI TRAUME
Efekt traumatičnih iskustava ili bolesti itekako može biti reducirano boravkom u prirodi. Doktor Roger Ulrich, arhitekt zadužen za gradnju objekata koji pogoduju zdravlju, proveo je istraživanje u kojem se pokazalo da već sam pogled na s prozora na zeleno okruženje ubrzava oporavak od bolesti.
6. POBOLJŠAVA KREATIVNOST I KONCENTRACIJU
Jedno istraživanje je pokazalo da osobe koje su provele 4 dana u tjednu bez mobitela, laptopa, itd., za 50% su povećale sposobnost kreativnog načina rješavanja problema. Također, otkriveno je da djeca sa ADHD-om imaju bolju koncentraciju u šumskom okruženju nego u urbanom.